Oteller İçin LED’li Ayna Önerileri

Şıklığın ve konforun vazgeçilmez adresi oteller için LED ışıklı banyo aynası önerilerimizi sunmak istedik. Doğru ayna seçiminde size yol gösterecek başlıkları sizin için hazırladık. LEDli Otel aynası için teknik bir kaç bilgiye ihtiyacınız olsa da genel olarak gayet basit seçim kriterleri bulunuyor.

Işıklı otel aynası mı daha iyidir ışıksız otel aynası mı?

Işıklı otel aynası ışıksız otel aynası yani LED aydınlatması olmayan otel aynasına göre daha şıktır. Banyolarda tavan aydınlatmasına ve ayna yanlarındanki aplik aydınlatmalara nazaran daha az enerji tüketimi sağlar. Aynı zamanda ışığı daha doğru yansıtarak müşterilerinizin kendisini aynada gölge yapmadan, daha net bir şekilde görmesini de sağlar.

Işıksız otel aynaları artık otel yenilemelerinde veya otel renovasyonlarında tercih edilmemektedir. Yeni yapılan otel projelerinde de iç mimar ve mimarların tercih etmediğini günden güne daha çok gözlemiyoruz.

LEDli otel aynası tercih edecek olduğunuzda bilmeniz gereken 2 terimsel ifade var: CRI ve lümen değerleri.

Aydınlatmada CRI değeri nedir?

CRI (Colour Rendering Index – Renk Geriverim İndeksi), bir ışık kaynağının renkleri ne kadar doğru gösterebildiğini ölçen bir değerdir. 100’e yakın CRI değeri, renklerin doğal ışıkta olduğu gibi doğru bir şekilde yansıtıldığı anlamına gelir.

LED Işıklı otel aynası için hangi CRI değeri uygundur?

Otellerdeki LEDli aynalarda genellikle CRI değeri yüksek, 80 CRI ve üzeri değerdeki LED ışıklar tercih edilir. CRI değeri 95+ ve üzeri olan LED ışıklar otomotiv sektörü başta olmak üzere üst düzey ürünlerde tercih edilirken otel aynaları için 80+ ve üzeri CRI değerleri bir hayli yeterli olmaktadır. 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı otellerde 80 ve üzeri CRI değerli aynaları müşterilerinizin konforu ve otel kalitenizin doğru bir şekilde yansıtılması için öneriyoruz.

LEDli otel aynası için düşük CRI değerli ayna kullanılır mı?

3 yıldız ve daha altı otellerde daha düşük CRI değerli led ışıklı aynalar tercih edilebilir. CRI değeri düşük aynalar müşteri memnuniyetsizliğine yol açabilir, LED ömürleri kısa olduklarından bir süre sonra ampül çipleri bozulabilir ve sönebilir. CRI değeri LED ışıkların fiyatlarını belirleyen bir unsur olduğu için ekonomik bir ledli ayna tercih edilmek istendiğinde CRI değeri düşük ışıklandırma seçilebilir.

Led ışıklı banyo aynalarında lümen değeri nedir?

Lümen, bir ışık kaynağının toplam çıktısını ölçen bir birimdir. Basitçe ifade etmek gerekirse, lümen değeri ışık kaynağının ne kadar parlak olduğunu gösterir. Lümen değeri ne kadar yüksek olursa aynada görüntü o kadar net ve aydınlık gözükür. Dokunmatik ışıklı otel aynalarında lümen değeri yüksek kaliteli LED ışıklandırma önerilir. Lümen değeri de LED ışıkların fiyatlarını belirleyen unsurlardan bir diğeridir. Touchmir olarak ışıklı aynalarımızın üretiminde lümen değeri yüksek, aydınlatma gücü yüksek LED ışıklar tercih ediyoruz.

Otel banyo aynalarında için ışık yönü ve ayna kumlaması nasıl olmalı?

LED Işıklı ayna tercihi yapılacaksa ilk önce kumlama olup olmayacağının belirlenmesi gerekir. Aynanın sır kısmı kazınarak yapılan bu işlem ışığın ön tarafa yansımasını sağlar.

Aynada kumlama durumuna göre kumlamalı ışıklı ayna ve kumlamasız ışıklı ayna olarak 2’ye ayırabiliriz.

Kumlamasız ışıklı otel aynası tercih edilecekse aydınlatma yönünde tek bir ihtimal bulunur: arka aydınlatma. LED ışıklı otel aynalarında en uygun maliyetli opsiyondur. Kumlamalı otel aynası tercih edilecekse aydınlatma yönü olarak 3 farklı seçenek bulunur:
 • Kumlamalı arka aydınlatma
 • Kumlamalı ön aydınlatma
 • Kumlamalı ön ve arka aydınlatma

Kumlamalı ayna aydınlatması nelerdir?

Kumlamalı arka aydınlatma nedir? Sadece LED’lerin duvara yansıma yaptığı aynı zamanda kumlaması da bulunan aynalardır. Atmosferik bir aydınlatma ile sadece ortam aydınlatması sağlar, kullanıcıyı aydınlatmaz. Harici olarak tavan aydınlatmasına ihtiyaç duyulur. Maliyet açısından uygundur, dekoratif görünüm için tercih edilebilir. Kumlamalı ön aydınlatma nedir? LED ışıkların sadece aynanın kumlama yapılmış kısmından ön kısma yansımasıyla üretilen aynalardır. Işığın duvara yansımaması için arka kasasında ışık hapsedilir ve ön tarafa yansıması sağlanır. Harici bir aydınlatmaya gerek duyulmadan sadece ayna aydınlatması yeterlidir. En çok tercih edilen LED ışıklı ayna aydınlatmasıdır. Kumlamalı ön ve arka aydınlatma nedir? LED ışıkların hem ön kısma hem arka kısımdaki duvara yansıma yaptığı aydınlatmalı aynalardır. Harici bir aydınlatmaya gerek duyulmadan sadece ayna aydınlatması yeterlidir. Benzersiz aydınlatma olarak isimlendirilen aydınlatmadır, oteller için önerilir.

Ledli otel aynasında ayna kalitesi önemli midir?

Led ışıklı otel aynasında aynanın cam kalitesi büyük önem taşır. Touchmir aynanın tüm elektronik ayna üretiminde Şişecam’ın Flotal marka cam aynası tercih edilir. Bir aynanın Flotal olup olmadığını aynanın arka kısmında kısmen veya bütün olarak Flotal logosu olup olmadığına bakarak anlayabilirsiniz. Ayrıca, numune gönderilmesi halinde, aynanın Flotal olup olmadığı Şişecam tarafından test edilebilir.

Işıklı otel aynalarında arka kasa seçimi nasıl olmalı?

Otel banyoları çok sık nemlenen ve rutubetlenen bir ortam olmalarından dolayı nemden ve buhardan etkilenmeyen ayna kasaları tercih edilmelidir. Işıklı dokunmatik otel aynasında kullanılabilecek arka kasa seçenekleri şunlardır:
 • MDF arka kasa
 • Alüminyum arka kasa
 • PVC arka kasa
 • Paslanmaz çelik (krom) arka kasa
olsa da MDF önerilmez. MDF ayna kasası zaman içerisinde nem ve buhardan etkilenerek şişme yapabilir, aynanın düşmesine sebep olabilir veya aynanın duvarda ayrık bir şekilde gözükmesine sebep olabilir.
LEDli otel aynalarında önerdiğimiz arka kasa seçenekleri alüminyum ve PVC olanlardır. Hem hafiftir hem de dayanıklılığı sebebiyle uzun kullanım ömrü sağlar.

Otel aynalarında elektronik aksamlar nasıl olmalı?

Işıklı otel aynasının arızalanmasını hiç bir yöneticinin isteyemeyeceği konusunda hem fikirizdir. LED ışıklı banyo aynasının arızalanması durumunda otel odası müşteriye sunulamaz hale gelebilir bu da maddi bir zarar yükü doğurur. LEDli otel aynalardaki arızların en büyük kaynağı elektronik aksamlardır. Bu nedenle dokunmatik ışıklı ayna ürünlerinde en önemli ve dikkat edilecek hususların başında gelir.

LEDli otel aynalarında nemden ve buhardan etkilenmeyen, su sıçramasına karşı dayanıklı “kalem slim trafolar” kullanılmalıdır. “Standart slim trafolar” kullanılması durumunda ayna daha çabuk arıza verebilir. Kalem slim trafo, standart slim trafoya göre daha maliyetlidir ancak Touchmir ayna olarak oteller için ürettiğimiz aynalarımızda kalem slim trafoları tercih ediyoruz.

Özetleyecek olursak led ışıklı otel aynası tercih ederken dikkat edeceğiniz hususlar: led ışık kalitesi, aydınlatma yönü, arka kasa çeşidi ve elektronik kalitesidir. Kısaca LEDli otel aynası için önerdiğimiz kriterler:

 • Yüksek lümen ve CRI değerli LED seçimi
 • Nemden ve buhardan etkilenmeyen arka kasa
 • Kaliteli cam ayna
 • Doğru aydınlatma yönü seçimi

LED ışıklı otel aynaları hakkında daha fazla bilgi almak için Touchmir kataloğunu indirebilir ve tüm LEDli ayna modellerimize buradan göz atabilirsiniz.

Touchmir olarak Türkiye’nin lider LED ışıklı dokunmatik ışıklı ayna üreticisiyiz. Işıklı aynalar konusunda uzman ekibimizden detaylı bilgi almak isterseniz bize 0532 739 63 83 numaralı telefondan veya info@touchmir.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

LED Ayna Çeşitleri

Çevrimiçiyiz
Scan the code
Shopping cart close