Touchmir

LED Işıklı Aynalar ile Işıksız Aynaların Farkları

LED Işıklı Aynalar ile Işıksız Aynaların Farkları

Işıksız düz cam aynalar

Işıksız aynalar, herhangi bir LED ışıklı ile dizayn edilmemiş sadece odanın ortam aydınlatması ile aydınlanan düz cam aynalardır. Işıksız aynalar son bir kaç yıldır popülerliğini kaybetme başlayarak yerini yeni nesil elektronik aynalara bırakmaktadır. Elektronik aynalardaki LED ışık sayesinde ışıksız aynalara göre bir çok açıdan avantaj bulunur.

Işıksız aynaların avantajları ve dezavantajları

Avantajları:

 • Işıksız aynalar maliyet açısından daha uygundur.
 • Işıksız aynaların montajı kolaydır.

Dezavantajları:

 • Işığı asimetrik yansıtırlar, doğru bir aydınlatma sağlamaz ve görüntüde gölgelenme yapar.
 • Elektrik tasarrufu sağlamazlar, tavan aydınlatmasının elektrik tüketimi yüksektir.
 • Işıksız aynaların kesilmiş kenarları rodaj yapılmaz ise el ile temas edilen yerleri kesebilir, tahriş edebilir.

LEDli Aynalar

LEDli aynalar, düz cam aynaların arka kasasına montaj yapılan LED şeritler ile birlikte dizayn edilir.

LED ışıklı aynalar git gide otel projelerinde, konut projelerinde tercih edilmeye başlamıştır. Işıklı aynalar aynanın arka yüzeyine yapılan kumlama tekniği ile ön kısma da aydınlatma sağlayabilir, kumlamasız LED ışıklandırmada sadece aynanın arka yüzeyine aydınlatma sağlar. Hem arka hem de ön aydınlatmanın birlikte tercih edilebileceği modelleri de üretmek mümkündür.

LED Işıklı Aynalar ile Işıksız Aynaların Farkları Nelerdir?

Işıklı aynalar ve ışıksız aynalar arasında birkaç önemli fark bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

 • Işık Kaynağı: Işıklı aynalar entegre ışık kaynaklarına sahiptir. Bu ışık kaynakları genellikle LED şerit ışıklandırmasıyla dizayn edilir. Diğer yandan, ışıksız aynaların herhangi bir entegre ışık kaynağı yoktur ve dış mekan ışığından veya odanın ışığından yararlanır.
 • Doğru Aydınlatma: Ledli aynalar ışığı yüze daha doğru yansıtır. Özellikle makyaj yaparken renkler doğru ışık ile birlikte daha doğal bir görünüm sağlar, gölgelenme yapmaz. Işıksız aynalar ise tavan, üst ve yan aplik aydınlatmalar dolayısıyla ışığı doğrudan yansıtamaz, asimetrik yansıyan ışıklar ise görüntüde gölgeye sebep olur.
 • Aydınlatma Kontrolü: Işıklı aynalar, ışık seviyelerini ayarlamak için genellikle bir düğme veya dokunmatik kontrol paneli gibi bir kontrol mekanizmasıyla birlikte gelir. Bu, kullanıcının isteğine göre aydınlatma seviyelerini ayarlamasına izin verir. Öte yandan, ışıksız aynaların bu tür bir kontrolü yoktur ve kullanıcı, çevresel ışık şartlarına bağlı olarak aydınlatmayı dengelemek zorundadır.
 • Görsel Etki Ledli aynalar daha şık bir tasarıma sahiptir, görselliği bir üst seviyeye taşır. LED ışıklı aynalar dekoratif amaçla kullanılabilir. Ledli aynalar projenin satış bedeline de katma değer katar.
 • Enerji Tüketimi: LEDli aynalar enerji tasarrufu sağlar. Banyo odasının tavan aydınlamasına göre veya aplik aydınlatmalara göre daha düşük enerji tüketir.
 • Fiyat: Genellikle, ışıklı aynaların maliyeti entegre ışık kaynağı ve diğer ek özellikler nedeniyle ışıksız aynalara göre daha yüksektir. Işıksız aynalar daha basit yapıya sahip oldukları için genellikle daha uygun fiyatlıdır.

LED ışıklı aynalar hakkında daha fazla bilgi almak için Touchmir kataloğunu indirebilir ve tüm LEDli ayna modellerimize buradan göz atabilirsiniz.

Touchmir olarak Türkiye’nin lider LED ışıklı elektronik ayna üreticisiyiz. Işıklı aynalar konusunda uzman ekibimizden detaylı bilgi almak isterseniz bize 0532 739 63 83 numaralı telefondan veya info@touchmir.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Çevrimiçiyiz
Scan the code